fbpx

Güzellik kavramı kişilere veya dönemlere göre değişse de iyi görünen her şeyin özünde temel tasarım ilkeleri var. Altın oran denilen bu kavram insan, göz, duyularımız ve doğa arasındaki bir bağın sonucu. Tasarım ilkeleri de özünde bu kavrama dayanıyor. Görsel tasarım ve slayt tasarımı da bunun bir parçası. Güzel bir slayt nasıl hazırlanır sorusunun en önemli cevaplarını yanıtlayacağız.

Bu yazıdan sonra slayt tasarımlarınızda gözle görülür bir fark olmasını umuyorum. Sunum Yaptır slayt tasarımlarında kullandığımız yöntemlerin birçoğuna burada yer vermeye çalışacağım.

Okuma önerisi: Görme Biçimleri, John Berger

Konusu: Sanat ve görsel kültürün nasıl algılandığı üzerine bir çalışmadır. Sanat eserlerinin yorumlanmasında gelenek ve beğeninin etkisini, kadın ve erkek temsillerinin farklılıklarını, ve modern toplumlarda görüntülerin nasıl kullanıldığını inceler. Ayrıca, sanat eserlerinin orijinali ve kopyaları arasındaki fark üzerine düşünmeye teşvik eder.

Başarılı sunum oluşturma ve 3 adımı yazımızda aşamalardan bir tanesi için “Görselleştirme” demiştik. Bu yazımızdaki maddelerle bu başlığı daha detaylı hale getireceğiz.

Güzel bir slayt nasıl hazırlanır 1: Slayt Düzenlerini Bilin

Slayt düzeni, yani layout iyi bir sayfa oluşturmak için en başta yer vermeniz gereken konu. Slayt içindeki yazılı bilginin türüne ve amacına göre seçmelisiniz. Çünkü sayfa yapınız dinleyicinin zihninde açıklayacağınız konuyla ilgili bir hazırlık yapmasını sağlar.

Slaytta açıklayacağınız konuya göre yerleşim planı yapmanız gerekiyor. Projenizin ilerleme süreçlerini yıllara göre açıkladığınız bir sayfada muhakkak bir akış yer almalı. Başka bir örnekle, kıyaslama yapacağınız bir sayfa muhakkak kıyaslanan argümanlar ile ayrılmış olmalı.

Bu nedenle slayt oluşturmadan önce yazılı içeriğinizin nihai olarak tamamlandığından emin olmalısınız. Önce görsel planlama aşamasına geçmek size iki kat zaman kaybettirecektir.

Slayt düzeni türleri ile ilgili bilgileri Kurumsal sunum hazırlamak ve ipuçları yazımızda yer vermiştik.

Şu şekilde:

Yazı ve tasarım arasında dengeli bir dağılım yapın

Slaytta en fazla kaç kelime yer almalı?

Güzel bir slayt nasıl hazırlanır

Slaytlarda çok fazla yazının yer almaması gerektiği genellikle bilinen bir doğru. Peki bunun ortalaması ne? Kaç kelime az veya çok bunu nasıl bilebiliriz? İşte bunun yanıtı aslında kelime sayısı değil, yazılı içeriğin sayfada kapladığı alandır. 

Eğer yüz yüze bir toplantıda sunum yapacaksanız sadece size hatırlatıcı olacak ve karşı tarafa manşet verecek kadar bilgi yazmanız yeterli. Hatta online toplantıda daha az metne, daha büyük puntolarla ve zengin görsel deneyimle yer verebilirsiniz. Çünkü bu tür toplantılar izleyicilerin ekranlarında ve parçalanmış Teams, Zoom, Google Meet pencelerinde gerçekleşecek. Ortamlarına da hakim değilsiniz.

Fakat söz konusu mail ortamında iletilecek bir slayt içeriği ise tüm detayları ayrıntılarıyla yazabilirsiniz.

Tüm bu üç durum içinde de yazının kapladığı alan slaytın yarısını geçmemeli.

Tasarımda 60-30-10 kuralı

Bu kural sadece slaytlarda değil; mobil uygulama, internet sitesi arayüzü gibi tüm UI tasarım dünyasında önemli bir kural. Profesyonel tasarımcının en sık uyguladığı temel kurallardan biridir.

Slayt konsepti için 3 renk belirle. Bu renklerin birini yüzde 60 yoğunlukta kullan. İkincisini yüzde 30, üçüncüsünü ise yüzde 10. Nasıl göründüğüne birlikte bakalım.

Güzel bir sunum nasıl hazırlanır, 60 30 10 kuralı nedir

Renk paleti ve renk kodları kullanın

Güzel bir sunum nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı içinde renk konusu büyük bir ağırlığı var.  Bir üst başlıkta belirttiğimiz gibi en fazla 3 renk belirleyin ve bu renkleri kodlarıyla kullanın. Her rengin binlerce tonu var. Sunum hazırlama uygulamasında renk seçiciyi kullanmadan slayt yaparsanız ortaya dağınık bir görüntü çıkar.

Renk paleti nasıl belirlenir? 2 öneri

Adobe color Renk Tekeri:

Adobe color palet oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan. Renk tekeri üzerinde fare imlecini hareket ettirdiğinizde renklerin ve altta yer alan renk kodlarının değiştiğini göreceksiniz.

Güzel bir sunum nasıl hazırlanır

Coolors.co

Coolors.co web sitesinden örnek renk paletlerini kullanarak sunumunuzu hazırlayabilirsiniz. Her birinin kodunu ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz.

renk seçimi güzel bir sunum nasıl hazırlanır

Siyah ve beyaz kullanımı nasıl olmalı?

Göz yormayan bir ekran daha uzun süre izlenir. Renk spektrumu içinde bembeyaz #000000 koduna sahip siyah da #ffffff. Fakat bu iki rengin bir araya gelmesi maksimum kontrastı, ekran parlaklığını ve göz yorgunluğunu oluşturuyor. Bunun yerine beyazın daha koyu siyahın daha açık bir tonunu kullanın.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde solda gördüğünüz ekran saf siyah ve saf beyazın bir araya gelmesinden oluşmuş. Sağdaki ise farklı siyah ve beyaz tonları.

Profesyonel gibi kullanmanız için kodlar: #212427 koyu gri kodu. Beyaz rengin kodu ise #f5f5f7

güzel bir sunum nasıl hazırlanır

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanın

Düşük kaliteli fotoğraflar piksellenmiş  bir görüntüye sahiptir. Bu slayt tasarımı içinde kalitesiz bir iş algısına neden olur. Genellikle fotoğrafları Google görseller üzerinden arayarak indiriyorsanız “Araçlar” kısmından büyüklük, oradan da “büyük” seçimini yapın.

Fakat bununla da kalmıyor. Kullandığınız görselin yatay uzunluğu 1920 piksel dikey uzunluğu ise 1080 piksel olmalı.

Kullandığınız resimler çok büyük değilse büyütüp küçültmeyin, bu da piksellenmeye neden olan bir diğer faktör.