fbpx

Apple tarafından geliştirilen Keynote etkileyici sunumlar hazırlamak için kullanılan  en yaygın iki uygulamadan birisi. Kullanıcı dostu arayüzü ve sunduğu geniş araç yelpazesi ile hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için çok kullanışlı bir uygulama. Sunum Yaptır Sunum Ajansı olarak Keynote, PowerPoint , Google Slides uygulamalarını kullanarak çok sayıda sunum üretiyoruz. Bu tecrübelerimize dayanarak Keynote uygulaması kimlere göre, en çok hangi özellikleriyle öne çıkıyor buna değineceğiz.

Ama önce ortaya çıkışı ve gelişiminden bahsedelim.

Keynote Uygulamasının Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

2003: Mac OS X için bir uygulama olarak piyasaya sürüldü.

2010: iPad için kullanıma sunuldu.

2013: iPhone için kullanıma sunuldu.

2017: iCloud entegrasyonu eklendi.

2020: Keynote’a gerçek zamanlı işbirliği özelliği eklendi.

2023: Canlı video yayını, canlı yayında sunum özellikleri geldi.

2024: YouTube, Vimeo videoları ekleme, video-fotoğaftan arka plan silme özelliği, 3D obje desteği eklendi.

Microsoft Office ve PowerPoint ile optimize çalışma özelliği dahil edildi.

İş Sunumlarınız için Keynote Uygulamasının Özellikleri

Sunum Ajansı Olarak Keynote’un Hangi Özelliklerini Seviyoruz?

Öncelikle aşağıdaki yorumların tamamen kullanıcı yorumu olduğunu belirtelim. Bu yorumları ayda yüzlerce slayt üreten bir deneyimle paylaşıyoruz. Fakat sizin tecrübeleriniz farklı şekilde olabilir. Veya siz bu yazıyı okuduğunuzda Keynote’a gelen bir yeni özellikle yorum geçerliliğini yitirebilir. (25 Şubat 2024)

Arayüzü çok basit ve temiz

Her Apple ürününde olduğu gibi Keynote çok basit ve anlaşılabilir özelliğe sahip. Neye kıyasla: PowerPoint ve Google Slides‘a kıyasla. Uygulamanın kullanmanız gereken özellikleriyle karşılaşıyor ve panelinizde o an ihtiyacınız olmayan seçeneklerle karşılaşmıyorsunuz. Bu da size çalışırken her şeyin kontrolünüz altında olduğunu hissettiriyor.İşlerinizi kolaylaştırmakla birlikte hızlandıran bir özellik.

Geçiş ve efektler konusunda en iyisi

 Slaytlar arası geçişlerde yaratıcılığınızı kullanarak içeriğinizi en iyi destekleyecek türden geçişler yapabilirsiniz. Bu konuda günden güne daha da gelişiyor. Bu da sunumuzun daha akıcı, profesyonel ve etkileyici görünmesine yardımcı oluyor.

Öğrenmesi kolay

Arayüzü ve seçenekleri basit olduğu için yapacağınız deneme yanılmalarla kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yani grafikleri, yeni nesil özelliklerini, asıl slaytları, temaları ve buna benzer özellikleri keşfetmek için 5-10 sunum vakası çözmeniz yeterli olacaktır.

 

Örneklerine yer verdiğimiz sunum videoları Sunum Yaptır Sunum Ajansı tarafından Keynote ile hazırlandı.

 

Keynote Kime Göre?

Şirket veya Ürün-Hizmet Tanıtımı Yapıyorsanız

Tanıtım esnasında dinleyicilerinizde yaratacığınız içerik deneyimi önemli. Sunumunuzun yazılı içeriğinizin aynı olduğunu düşünerek 3 farklı sunum uygulamasında sunum yapacak olursanız muhtemelen en çok Keynote ile hazırlanmış olanı beğeneceksiniz. Çünkü slaytlar arası geçişleri, obje efektleri, canlandırma seçenekleri, renk hareketleri açısından başarılı.

Hikaye Anlatıcıysanız

Hikaye içeren herhangi bir içeriği sahneden anlatıyorsanız Keynote’un tasarım öğeleri tam size göre diyebiliriz. İzleyici-dinleyici açısından sürükleyici olmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulama. Slayt düzeni ve onları kullanma şekliniz sizi tam anlamıyla mutlu edecektir.

Eğitim Sunumu Yapıyorsanız

Dinleyicilerinize maddeler halinde akan veya hikaye kompozisyonu içeren bir sunum için çok kullanışlı.

Prestijli ve sanatsal tasarımlar çalışmak istiyorsanız

Slayt layout’ları, gölgeler, gradyan ayarlama özellikleri ve buna benzer birçok özellikle çok gelişmiş. Bu nedenle gösterişli bir sunuma sahip olabilirsiniz.

Keynote Kime Göre Değil?

Microsoft Altyapısıyla çalışan bir şirkette ortaklaşa sunum yapıyorsanız

Keynote ile PPT ve PPTX uzantılı PowerPoint dosyaları kaydedebiliyorsunuz. Ama işi profesyonel boyutta yapmaya başladığınızda iki uygulama arasında PowerPoint’te açılmayan özellikleri görmeye başlıyorsunuz. Özellikle geçiş animasyonları konusu iki uygulama aralarında bambaşka çalışıyor. Hepsini elle tek tek düzenlemek zor iş. Bir diğeri de renk geçişleri. Keynote’ta doğal geçişli bir gradyan efekti PowerPoint’te baştan düzeltilmesi gereken bir halde olabiliyor.

İki uygulamanın özellikleri %100 olarak birebir mantıkla çalışmadığı için kayıplar oluyor. Bu da ofiste ortaklaşa çalışmalarda karşınıza emek-zaman kaybı olarak çıkabilir.

Finansal tablolar yapıyorsanız

Sayısal tablolar açısından kullanımı kolay bir uygulama olsa da ileri seviye tablolar için yeterli değil. Yatırımcı ilişkileri sunumu, Finansal rapor gibi karmaşık veri içeren slaytlarda zorluklar yaşamanız mümkün.

Rapor ve infografik bilgi çalışıyorsanız

Çok fazla sayısal tablo kullanıyorsanız ve entegre olarak Excel gibi bir uygulama kullanma gereksinimi duyuyorsanız bu uygulama size göre olmayabilir. PowerPoint bu konuda daha gelişmiş özelliklere sahip.

sunum yaptır sunum ajansı

Keynote Sunum Ajansı olarak Neyi İyi Yapıyoruz?

Yukarıda bahsettiğimiz özellikleri ve örnekleri dikkate alacak olursak dünyada binlerce slayt inceledik, yüzlerce slayt çizdik, sayfa ve layout’lar planladık. Daha önce Türkiye’de ve dünyada denenmemiş sayfa yapıları üzerinde çalışmak en keyif aldığımız iş.

Keynote’un özelliklerini ve sizin içeriğinizi yan yana getirerek internette benzerini bulamayacağınız özgün, kaliteli sunum haline getiririz. Sahnede dinleyicilerinize daha ika edici bir deneyim yaşatmanız için tasarım disiplininin temellerini tecrübelerimizle bir araya getiririz.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Sunumunuz ne ile ilgili, neyi hedefliyorsunuz?