fbpx

Yaratıcı veri görselleştirmeleri, sunumları daha etkileyici, anlaşılır ve akılda kalıcı hale getirmenin önemli bir yoludur. İş süreçlerini gösteren sayfalarda da yaratıcı veri görselleştirmelerinin önemi büyük. Bu içeriğimizde bir startup sunum örneği paylaştık ve sunumda veri görselleştirme örneği ile bir süreç sayfasını ele aldık. Gelir modeli slaytları startup sunumlarının en önemli sayfalarından. Bununla birlikte istatistiklerle dolu olduğu için çok sıkıcı geçebiliyor. Bunun önüne geçmek mümkün. Başarılı bir veri görselleştirme sayesinde ne gibi fırsatlar yaratabilirsiniz, bakalım.

Sunumda Veri Görselleştirme Örneği: Gelir modeli slaytları

Merhaba, ben Semih. Bu yazımda startup sunumlarında gelir modeli slaytı nasıl olmalı, veri görselleştirmenin önemi konusunu açacağım. Kolay anlaşılır ve yararlı bir yazı olmasını diliyorum. Sorularınız için benimle semih@recrodigital.com adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Karmaşık Bilgiyi Basitleştirin, Startup Sunum Örneği

Bir startup, pazardaki boşluğu doldurmayı amaçlayan yenilikçi bir çözüm sunar. Bu çözümü açıklamak için genellikle karmaşık verilere ve analizlere ihtiyaç duyulur. Genellikle startup fikirleri daha önce örneği görülmemiş problem ve çözümleri içerdiği için açıklanabilirliği de büyük önem taşır.

Diğer yandan girişimci olarak üzerinde çalıştığınız konuya çok hakim olmanız bununla birlikte bir handikap doğuruyor. Aylardır üzerinde çalıştığınız bir konuyu 10 sayfada ve 20 dakikada sunmanız, bilgiyi en küçük ve etkili hale getirmeniz gerekiyor. Zor kısım burası.

Ancak bu bilgileri yalnızca metin olarak sunmak, dinleyiciler için karmaşık ve sıkıcı olabilir. Görselleştirme, bu kompleks bilgileri anlaşılır, basit ve etkili bir şekilde sunmanın anahtarıdır.

Verileri Yaratıcı Şekilde Paylaşın

Görsel materyaller, metin bazlı bilgilere göre beyinde daha kalıcı bir izlenim bırakır. Bir sunumda kullanılan renkli grafikler, şemalar ve infografikler, dinleyicinin bilgiyi daha uzun süre hatırlamasına yardımcı olabilir. Fakat burada önemli olan standart şablon ve grafik dillerinin ötesine geçerek yenilikçi ve yaratıcı fikirler bulmaktır. Startup sunumu örneği içindeki üyelik sayfası buna bir örnek olabilir.

Sayfa yapısı ile, kullandığınız görsel elementler ile dinleyicinizde kalıcı etki bırakmanın yollarından biri de veri kullanımını yaratıcı bir şekilde yapmak.

İlgiyi Canlı Tutun

Sadece metinle dolu bir sunum, dinleyicinin ilgisini hızla kaybedebilir. Ancak interaktif grafikler, animasyonlar veya görsel hikaye anlatma teknikleri kullanılarak hazırlanan sunumlar, dinleyicinin ilgisini baştan sona kadar canlı tutar.

Hikaye Anlatıcılığının Gücünü Arkanıza alın

Bir startup sunumu, sadece rakamlar ve istatistiklerle değil, aynı zamanda bir hikayeyle de anlatılmalıdır. Veri görselleştirmesi, bu hikayeyi anlatmanın en etkili yollarından biridir. Örnek vermek gerekirse istatistik sonucunu bunu destekleyen bir anekdota bağlayabilirsiniz. Malum, tıpkı her ortamda olduğu gibi startup sunumunu dinlerken de duygularımız ve düşüncelerimiz birlikte hareket ediyor. İyi bir hikaye anlatıcılığı duyguları harekete geçirebilir.

Görsel unsurlar sayesinde, girişimin nasıl bir sorunu çözdüğü, hangi aşamalardan geçtiği ve neden önemli olduğu daha kolay anlatılabilir.

Kendinizin ve Startup'ınızın Güvenilir Yanınızı Ortaya Çıkarın

Veri görselleştirmesi, bir girişimin iddialarını doğrulamak için somut verilere dayandığını gösterir. Bu, yatırımcılar için büyük bir güven unsuru oluşturur. Aynı zamanda, bir startup’ın piyasa analizini, hedef kitle analizini veya finansal projeksiyonlarını açıkça göstermesi, şeffaflık ve profesyonellik algısını artırır

Sayfa Yapılarını Daha Yaratıcı Hale Getirin

Powerpoint, keynote veya kullandığınız diğer programların default özelliklere sahip sayfa düzenleri herkes için sıkıcı. İyi bir sayfa düzeni için siz yeni fikirler inceleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Behance, Dribbble gibi kaynaklardan taramalar yaparak örnek sayfa yapıları inceleyebilirsiniz.

Startup sunumu örneği içinde ilk sayfadaki sayfa yapısı buna bir örnek olabilir. İyi bir sayfa yerleşimi sayesinde hem konu alt başlıkları birbirinden ayrılabilir hem de kullanıcı dostu bir görsel dil oluşturabilirsiniz.

Bize sorun

Sunum tasarımınız için bilgi-fiyat alın

Sunum ajansı çözümlerimiz, çalışma süreci, referans işlerimiz ve merak ettikleriniz için bize yazın. Tanışalım.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Sunumunuz ne ile ilgili, neyi hedefliyorsunuz?