fbpx

Başta iş dünyası olmak üzere her alanda standart haline gelen slayt uygulaması PowerPoint. Kısaca tarihi, yeni özellikleri, benzerlerinden ayrılan yönlerine değineceğiz bu yazımızda. Aynı zamanda sunum ajansı olarak iş hayatınızı nasıl kolaylaştırdığımızdan bahsedeceğiz. Neleri farklı yapıyoruz, bazı ipuçlarımızı paylaşacağız.

Bu yazının iş ve proje sunumlarınız yararlı olmasını umuyoruz.

Kısaca geçmişinden bahsetmek gerekirse  1987 yılında ortaya çıktı. İlk sürümü Forethought Inc. tarafından geliştirildi ve Macintosh bilgisayarlar için piyasaya sürüldü. 1987’nin sonlarında Microsoft, Forethought Inc.’i satın aldı ve PowerPoint’i Windows platformuna taşıdı.

PowerPoint, o zamandan beri birçok sürümden geçti ve her yeni sürümde yeni özellikler ve iyileştirmeler eklendi. Günümüzde, dünyanın en popüler sunum hazırlama programlarından biri ve Windows, macOS, iOS ve Android dahil olmak üzere birçok platformda kullanılabilir.

PowerPoint’in tarihçesi:

2024 PowerPoint Copilot

PowerPoint Copilot, sunumlarınızı oluşturmanıza ve geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış yapay zeka destekli bir özelliktir. Sunum taslağı oluşturma, tasarım ve metin önerileri sunma, görsel ve grafik önerileri sunma, veri görselleştirme ve sunum koçluğu gibi birçok faydalı özelliğe sahiptir. Microsoft 365 aboneliği ile kullanılabilir ve Türkçe dil desteği de mevcuttur.

Copilot, sunum hazırlama süresini kısaltmak, daha etkileyici sunumlar oluşturmak ve sunum becerilerini geliştirmek için ideal bir araç.

İş Sunumlarında PowerPoint ve Öne Çıkan Özellikleri

PowerPoint yıldan yıla gelişerek çok kapsamlı bir uygulamaya dönüştü. İş hayatındaki yeri kaçınılmaz. PowerPoint, Keynote ve Google Slides uygulamaları birbirine benzer uygulamalar olsa da deneyimlerimize göre öne çıkan yanları var.  Sunum Yaptır Sunum Ajansı olarak deneyimlerimiz neler, bundan bahsedelim.

İş dünyasında Referans Uygulama

Dünyanın neresine giderseniz gidin bir iş bilgisayarında açabilirsiniz. Bu açıdan tüm iş yerleri Keynote’un öne çıkan yenilikçi yönlerine rağmen PowerPoint’i tercih ediyor. Bir müşteriye, iş arkadaşına veya farklı bir kuruma gönderdiğinizde kusursuz açılabileceğinden şüpheniz yok.

PowerPoint Grafik ve Analizler Bakımından En Zengin Uygulama

Eğer finans sunumu, yatırımcı sunumu gibi grafik ve infografik bilgiye dayalı sunumlar çalışıyorsanız önünüzde çok fazla çeşit ve yapılandırma seçeneği var. Çok basit bir örnek verelim. Eğer bir pasta grafiği yapıyorsanız, dilimlerinden birinin çeperini düz renkli veya gradyanlı yapabilirsiniz. Bu çizginin kalınlığını belirleyebilirsiniz.

Bu başlangıçta basit görünse de sunum tasarımında uzmanlık seviyesi ilerledikçe önemli farklar yaratıyor.

Sunum Yaptır Sunum Ajansı PowerPoint Yatırımcı Sunumu
Sunum Yaptır Sunum Ajansı PowerPoint Yatırımcı Sunumu

Başka bir örnek vermek gerekirse, Microsoft Excel üzerinden bilgi girişi yaparak kaydettiğinizde mevcut grafiğinizde değişiklikler gerçekleştiğini görebilirsiniz.

PowerPoint ile 3D destekli Slaytlar Oluşturabilirsiniz

3D destekli sunumlarla sunum deneyimini bambaşka bir seviyeye yükseltmek mümkün. Eğer satış sunumu, geniş kitlelere hitap eden bir iş sunumu yapıyorsanız iyi bir deneyim yaratabilirsiniz. Ürünlerinizin 3D objelerini sunumunuza ekleyerek satış toplantılarınızda kullanabilirsiniz. Sunumlarda 3D kullanımı yaratıcı geçişlerle birlikte uçsuz bucaksız bir deneyime dönüşüyor.

Handikaplı kısım, kütüphanesindeki 3D objeler çok nitelikli objeler değil. Fakat 3D tasarımcınız var ise kendi tasarımlarınızı yükleyip kullanabiliyorsunuz. OBJ ve FBX formatlarında 3D objeleri içe aktarabilirsiniz.

Bir örneğini şuradan paylaşalım, benzer örnekler için bilgi-teklif alabilirsiniz.

PowerPoint Eklentileri İş Sunumları için Çok kullanışlı

Tıpkı iOS store veya Google Play gibi bir eklenti mağazasına sahip. Birkaç örnek verelim:

Animasyon ve Geçiş Özellikleri Zengin

Dönüşüm özelliği başta olmak üzere, yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz birçok özelliğe sahip. Bu nedenle slaytınızın çalışma alanı değil, çalışma alanının dışı da önemli hale geliyor. İş sunumlarınızda sürükleyici geçişler istiyorsanız uygulamanın özellikleri çok zengin. Önemli olan onu doğru şekilde kullanmayı bilmek.

SVG gibi yeni nesil görsel uzantılarını destekliyor

Bilgisayarda az yer kaplayan ve keskin çözünürlüğe sahip SVG uzantısından görselleri kullanabilirsiniz.

sunum yaptır sunum ajansı

Sunum Ajansı olarak PowerPoint ile Neyi Daha İyi Yapıyoruz?

PowerPoint’n tüm özelliklerini kullanıcı arayüzünün en iyi tasarım trendileriyle birlikte düşünerek çalışıyoruz. Yani bir slaytı, yeni nesil web arayüzü ya da mobil uygulama çalışır gibi çalışıyoruz. Çünkü birçok özelliğiyle bize tıpkı Figma gibi geliştirilebilir tasarım imkanları tanıyor.

Biz bu özellikleri çok iyi tanıyoruz. Yatırımcı sunumu, sponsorluk sunumu, eğitim sunumu, satış sunumu, şirket tanıtım sunumu gibi birçok tasarlarken önce hikayenizi dinliyoruz. Arkasından tasarım dünyasının bize sunduğu imkanları hikayenin etrafına örüyoruz.

Sunumda kurumsal kimliğinizi destekleyen ve güçlendiren tasarım dünyası geliştiriyoruz.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Sunumunuz ne ile ilgili, neyi hedefliyorsunuz?