fbpx

Yatırımcı Sunum Örneği 1: Foodiee App

Yatırımcı sunum örneği incelemek ve faydalı yönlerin notlarını almak yatırımcı sunumu hazırlığı aşamasında ilham verici olabilir.

Örneğimizde yer alan Foodiee App Kanadalı bir girişim. Müşterimiz Toronto merkezinde lokal lezzetler arayan kullanıcılarını, yerel şeflerle bir araya getiren bir platform. Kanada’nın çok kültürlülüğü ve insanların farklı coğrafyaların yemeklerini denemek konusunda açık olmaları girişimin çıkış kaynağı.

Bu nedenle ajansımızın ilk yatırımcı sunumu tasarımı olan Foodiee App yatırımcı sunumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İçeriğiyle birlikte kullanıcı deneyimi (UX) açısından da yeni bir bakış açısı katabileceğini düşünüyorum.

Merhaba, ben Semih. Bu yazımda yatırımcı sunumu örneği ele alacağım. Kolay anlaşılır ve yararlı bir yazı olmasını diliyorum. Sorularınız için benimle semih@recrodigital.com adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yatırımcı sunumunda olması gerekenler

İyi bir indeksleme

Sunumunuzun ana başlıkları ve alt başlıklarının neler olduğuna karar vererek birbirini ikna edici bir yol haritası planlayın.

 • Ana başlıklarınız ne olacak?
 • Bu başlıkları hangi alt başlıklarla açıklayacaksınız?
 • Bunların sayfa türü ne olacak?

Yatırımcı sunum örneği Foodiee’de görebilirsiniz. İndeks akışı şu şekildeydi:

 1. Foodiee nedir: Tanım sayfası: iç sayfa
 2. Foodiee nedir: Bölümleme sayfası. Tanımı açarken konunun aşama aşama anlatıldığı sayfa yapısı.
 3. Neden Foodie? İç sayfa Kullanıcı açısından uygulamanın fırsatları
 4. Neden Foodie? Paydaşlar, hizmet üreticiler açısından fırsatlar
 5. Fact sayfası: Ayraç sayfa – pazardaki fırsatla ilgili bilgi
 6. Pazardaki fırsatlar: Çeşitli fact’lerle uygulamanın çözüm oluşturduğu ihtiyaçlar 
 7. Hedef kitle tanımları: Grafik sayfası
 8. Yatırım modeli ve yıllara göre gelişim
 9. Kazanç modeli ve projeksiyon
 10. Hedef ve vizyon: Ayraç sayfa
 11. Değerler: iç sayfa
 12. Ekip 
 13. Kapanış

Yatırımcı sunumu kaç sayfa olmalı?

Yatırımcı sunumu, yatırımcının dikkatini çekmek üzere yapılan bir sunum. Önemli başlıkların hiçbirini atlamayacak şekilde ve bununla birlikte mümkün olduğu kadar kısa tutulmalı. Bunu göz önüne alırsak 20-30 sayfa arasındaki bir yatırımcı sunumu normal bir aralıktır.

Yatırımcı sunum örneği: Kullanıcı deneyimi

İyi bir sunumun üç önemli faktörü bulunur: Bunlardan biri hikaye anlatıcılığı, biri içerik, bir diğeri de kullanıcı deneyimi (UX)

Sunumunuzun izleyiciği kendisine sürükleyen ve devamı için ilgi uyandıran niteliğe sahip olması aynı zamanda işinizi yapış biçiminizle ilgili birçok ipucu verir. Bu iş sizinle yapılır mı, neden yapılmalı? İş yapma disiplininiz, mükemmelliyetçiliğiniz ve izleyiciyi peşinden sürükleme yeteneğinizle ilgili şaşırtıcı derecede güçlü etkiye sahiptir.

Sunum tasarımının önemi

İzleyiciler için deneyim

İyi bir yatırım sunumu tasarımı, dinleyicilerin daha uzun süre dikkatle sizi izlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda iş disiplininiz, işe yaklaşımınız, vizyonunuz, ürün veya hizmetinizin gelecek tasarım anlayışı ile ilgili de ipuçları taşır. Apple lansmanlarını düşünün. Apple için sadece ürünleriyle değil; lansmanlarıyla da dünyanın en büyük markası diyebiliriz .

Eğer gerçekten iyi bir girişiminiz varsa bunu ikna edici iletişimin tüm yöntemlerinden yararlanarak anlatmak istersiniz. Sunum tasarımı bu yöntemlerden biridir.

Anlaşılabilirlik

Diğer yandan iyi bir sunum tasarımı sayesinde anlatmak istediğiniz konuları daha açık ve akılda kalıcı şekilde anlatabilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz her konuyu açık bir şekilde aktarabilirsiniz.

Bize sorun

Sunum tasarımınız için bilgi-fiyat alın

Sunum ajansı çözümlerimiz, çalışma süreci, referans işlerimiz ve merak ettikleriniz için bize yazın. Tanışalım.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Sunumunuz ne ile ilgili, neyi hedefliyorsunuz?