fbpx

Görsel sunumlar, bir fikri, konsepti veya bilgiyi etkili bir şekilde aktarmanın en iyi yollarından biridir. Peki, bu sunumları nasıl daha etkili hale getirebiliriz? Bu makalede, görsel sunum tekniklerini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Görsel Sunumun Önemi

Görsel sunumlar, bilgiyi daha anlaşılır ve ilgi çekici hale getirir. İnsan beyni, görsel bilgiyi yazılı veya sözlü bilgiye göre çok daha hızlı işler. Bu nedenle, etkili bir sunum yapabilmek için görsel unsurları doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. İş hayatında başarılı bir sunum, okulda, sivil toplumda … Kısacası her yerde kendinizi ve ürününüzü iyi anlatmak için iyi bir sunuma ihtiyacımız var.

Merhaba, ben Semih. Bu yazımda sizinle sunum görselleştirme üzerine bilgiler paylaşacağım. Kolay anlaşılır ve yararlı bir yazı olmasını diliyorum. Sorularınız için benimle semih@recrodigital.com adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Etkili Görsel Sunum Teknikleri

Renk kullanımı

Renkler, bir sunumun etkileyiciliğini büyük ölçüde artırabilir. Özellikle kontrast renkler ve ana renkler, sunumunuzu daha çekici hale getirir. Eğer bir renk paleti oluşturmak istiyorsanız sizinle bir kaynak paylaşmak istiyorum: Kaynağın adı Adobe Color https://color.adobe.com/

Grafik ve diyagramlar

Grafikler ve diyagramlar, karmaşık verileri veya konseptleri daha anlaşılır hale getirir. Bu nedenle, etkili bir görsel sunum için grafik ve diyagram kullanmayı düşünün. Şöyle bir örnek verebiliriz.

Görsel ve metin dengesi

Sunumunuzda çok fazla metin kullanmak, izleyicinin dikkatini dağıtabilir. İdeal bir görsel sunum, metin ve görsel öğeler arasında iyi bir denge kurar.

Yazı tipi ve boyutu

Yazı tipi ve boyutu, sunumunuzun okunabilirliğini ve anlaşılırlığını büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden yazı tipi ve boyutunu dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Yazı tipi seçerken bilgisayarınızda yer alan sistem fontları yerine yenilerini indirmek isterseniz  Google’ın fontlar aracından yararlanabilirsiniz.  Bilgisayarınıza yeni yazı tipleri indirebilirsiniz.

H1 başlık, H2 başlık, H3 başlık, paragraf, alıntı, maddeler gibi her yazı tipinin standart bir büyüklüğü olmalı. 

 

İyi bir görsel sunum için ipuçları

Doğru Uygulamayı kullanma

Etkili bir görsel sunum, doğru araçların kullanılmasını gerektirir. PowerPoint, Keynote veya Canva gibi popüler sunum araçlarını düşünebilirsiniz.

Hedef kitleyi tanıma

Sunumunuzun etkili olması için hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Hedef kitlenizin ilgi alanları, bilgi seviyesi ve beklentileri, sunumunuzun içeriğini ve sunum şeklini belirler.

Sunumun Akışını Planlama

Sunumunuzun akışını önceden planlamak, izleyicinin dikkatini sunum boyunca sürdürmenize yardımcı olur. Sunumunuzun başlangıcından sonuna kadar bir hikaye anlatmayı düşünün.

Görsel Sunum Tekniklerinde Hatalar

Aşırı Bilgi Yüklemesi

Sunumunuzda çok fazla bilgi sunmak, izleyicinin dikkatini dağıtabilir ve kafasını karıştırabilir. Bu yüzden sunumunuzda sadece en önemli bilgileri vurgulayın. En iyi sunum örneklerine baktığınızda genellikle sayfa içinde tek kelime, tek paragraf veya diyagram görürsünüz. Bu anlatıcının ustalığını da gösterir.

Renk ve Görsel Dil Seçiminde Hatalar

Çok sayıda yazı karakteri kullanmak ve renklerde tutarsızlık

Bu konuda yapılan en ciddi hatalardan bir tanesi bir sunumda çok sayıda fazla yazı karakteri kullanmak. 

Her sayfayı birbirinden bağımsız düşünüp en çok beğendiğiniz yazı karakterini kullandığınızda, sunumu birbirinin görsel dilinden ayırırsınız. Bu da sunumun düzensiz, sistemsiz görünmesine neden olur. 

Bunun yerine sunumu hazırlarken en başta başlıklar için hangi yazı karakterini, için yazılar için hangi yazı karakterini kullanacağınızı baştan belirlemektir.

Diğer bir hata ise çok sayıda bağımsız renk kullanımı. Sunumun grafiklerinin, yazılarının, görsel elementlerinin rengi birbiriyle uyumlu olması gerekir. Bunun için de her sayfada farklı renklere ve renk kodlarına yer vermek başlıca bir sorundur. 

Her rengin bir renk kodu bulunur. Yapılacak en iyi şey sunumda kullanılacak renklerin kodlarını belirleyerek her sayfada bu iki-üç renkle ilerlemektir.

Sayfada Çok Fazla Metin

Rapor ile sunum birbirinden farklıdır. Sunum sayfalarında uzun uzun paragraflar yerine anlatıcıya hatırlatma amaçlı anahtar kelimeler yer almalı. Aynı zamanda bu kelimeler dinleyicinin zihninde de kanca etkisi oluşturur. Fakat çok yoğun metinde bunu  başarmak mümkün olmaz.

Görsel Sunum Uygulamaları

PowerPoint, Keynote, Canva ve Prezi. en popüler görsel sunum uygulamaları: Bu uygulamalar, çeşitli özelleştirme seçenekleri ve kullanıcı dostu arayüze sahip.

Özetle

Sunum tasarımı ile ilgili başlangıçta bilinmesi gereken önemli, temel bilgilere yer verdik. Görsel sunumlar, fikirlerinizi ve bilgilerinizi etkili bir şekilde aktarmanın harika bir yolu.

Etkili bir sunum için ortama hakim olmanız büyük önem taşıyor. Bunun için de görsel iletişiminiz güçlü tutmanız çok önemli.

  • İndeks ve akışınızınn takibi,
  • Renk kullanımı,
  • grafik ve diyagramlar,
  • metin ve görsel dengesi,
  • yazı tipi ve boyutu gibi birçok faktörü birbiriyle uyumlu ve tutarlı olmalı.

Post Tags :

Share :